5 кроків до здорового харчування
Наша школа бере участь у проєкті "5 Кроків до Здорового Харчування". Тож протягом наступного місяця ми дізнаємося всі секрети про здорове та збалансоване харчування, його вплив на твоє самопочуття і навіть на успішність у навчанні!
План на місяць
1 тиждень
1 квітня 2024 року стартує інформаційна кампанія «5 кроків до здорового харчування» для учнів 9-11 класів 10 закладів загальної середньої освіти Донецької області
З 1 квітня 2024 року за ініціативою ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» спільно з департаментом освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації розпочинається проведення інформаційної кампанії «5 кроків до здорового харчування» для учнів 9-11 класів десяти закладів загальної середньої освіти Донецької області. Метою компанії є підвищення обізнаності учнів щодо основних принципів здорового харчування, чому необхідно вживати ти чи інші харчові продукти та в який кількості, а вживання яких продуктів необхідно обмежувати, а також щодо режиму здорового харчування.
Життя та здоров’я молодого покоління є найвищою цінністю держави. Здорове харчування підростаючого покоління -дієвий засіб попередження низки неінфекційних захворювань у майбутньому (серцево- судинних, цукрового діабету, ожиріння, деяких видів онкологічних захворювань та інших).
На жаль, харчування населення України, у тому числі дітей та підлітків, не є збалансованим. На сьогодні, у зв’язку із бойовими діями на території Донецької області та проведенням навчального процесу онлайн, більшу частину часу учні надані самі собі, харчування їх навряд чи можна назвати здоровим.
27 березня 2024 року ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» була проведена спільна нарада з фахівцями департаменту освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації, відповідальними особами, класними керівниками та вчителями закладів загальної середньої освіти Донецької області з нагоди проведення інформаційної кампанії «5 кроків до здорового харчування». Під час наради освітяни були ознайомлені з порядком проведення інформаційної кампанії, ключовими її заходами, аспектами роботи та своїми функціями, а також подивилися презентацію «Основи здорового харчування. Чому важливо говорити про це з учнями?».
Під час проведення інформаційної кампанії протягом квітня для учнів закладів загальної середньої освіти Донецької області, які будуть задіяні у заходах, фахівцями філій ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» буде проведено 2 вебінари, на інформаційних ресурсах закладів будуть розміщуватися інформаційні матеріали (статті, інформаційні картинки, відеоролик), а також тестування щодо здорового харчування, цікаві ігри та інше. Планується організація та проведення онлайн-виставки фото, малюнків, плакатів «Харчування моєї родини».
Сподіваємося, що учням буде цікаво та вони отримають корисні знання, які стануть у нагоді в майбутньому!
Здорове покоління - внесок у перемогу та майбутнє України!
Презентація https://drive.google.com/file/d/1oY0plyLROqFK7gVmQkkIPaoSIYj6Dna3/view?usp=drive_link
Вплив харчування на здоров’я
Наша школа бере участь у проєкті "5 Кроків до Здорового Харчування". Тож протягом наступного місяця ми дізнаємося всі секрети про здорове та збалансоване харчування, його вплив на твоє самопочуття і навіть на успішність у навчанні!
Чи знаєш ти, що:
- здорове харчування — це не просто тарілка з одним салатом, а збалансований набір продуктів, зокрема й з м’ясом та різними кашами;
- корисна їжа може надати більше фізичної сили та витривалості;
- те, що ти їси, впливає на настрій — здорове харчування покращує психічний стан, а от фастфуд може спричиняти перепади настрою та брак енергії;
- пам’ять, увага, швидкість мислення - на усе це впливають продукти, які ми обираємо.
Отже, здорова тарілка може стати твоїм союзником у навчанні.
Здорове харчування — це, насамперед, розмаїття. У різних продуктах містяться різні поживні речовини, і нашому організму потрібно отримати якомога більше користі: обід, що складається з котлети та макаронів, є неповноцінним, тут не вистачає інших важливих груп продуктів, зокрема овочів.
Цікаво дізнатись більше? Тоді поооїхали! Розпочнімо цей захоплюючий проєкт разом!
Тут ти можеш дізнатись, наскільки добре розбираєшся у здоровому харчуванні https://znaimo.gov.ua/quiz#goto-q6
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Онлайн-вебінар «Основи здорового харчування»
3 квітня здобувачі освіти 9-11 класів ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 Торецької міської військово-цивільної адміністрації Донецької області Бахмутського району взяли участь в онлайн-вебінарі «Основи здорового харчування», який проходив у рамках інформаційної кампанії «5 кроків до здорового харчування». Інформаційна кампанія проводиться протягом квітня для закладів загальної середньої освіти Донецької області за ініціативи ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ» спільно з департаментом освіти і науки Донецької обласної державної адміністрації.
Під час вебінару, який провели співробітники Торецької філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»: в.о. директора Савочкіна Тетяна Сергіївна, Світлана Анатоліївна Терзі, помічник лікаря-епідеміолога, Снігаренко Наталія Юріївна, помічник лікаря-епідеміолога, Бочкова Наталія Анатоліївна, керівник відділу комунікації, - учні дізналися, що таке тарілка здорового харчування; чому необхідно вживати ті чи інші продукти та у який кількості, а вживання яких необхідно обмежувати, а також про основні принципи здорового харчування.
Отриману інформацію учні використають під час проведення заходів на підтримку здорового харчування.
7 квітня - Всесвітній день здоров`я
7 квітня - Всесвітній день здоров`я
7 квітня весь світ святкує Всесвітній день здоров'я, який було започатковано на честь створення, а точніше – прийняття статуту Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) у 1948 році.
Щороку Всесвітній день здоров’я проходить під знаком однієї, важливої для суспільства теми. Цьогорічна тема Всесвітнього дня здоров’я – «Моє здоров’я, моє право».
Мета святкування — підкреслити важливість здоров'я кожної людини і людства в цілому. У наш час здоров'я — це не відсутність хвороб, а фізична, психологічна, соціальна гармонія людини, її доброзичливе ставлення як до інших людей, так і до навколишнього середовища.
Згідно зданими вчених, здоров'я залежить від багатьох чинників: більше ніж на 50% воно обумовлено способом життя людини, близько 40% — соціальними й природними умовами життя, 10% становить спадковість.
Учні ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 взяли участь у виховних заходах: "Калейдоскоп здоров'я" (інформаційна хвилинка), "Всесвітнього дня здоров'я" (година спілкування), "Молодь обирає здоровий спосіб життя" (ділова гра). Розглянули питання здорового харчування, шкідливих звичок, активного відпочинку, спорту, організації здорового сну та розпорядку дня, психоемоційного здоров'я, тощо.
2 тиждень
Пий більше води
Вода - одна з найважливіших речовин у нашому організмі. Вона транспортує поживні речовини та кисень, допомагає підтримувати температуру тіла на одному рівні, бере участь у процесах травлення та дихання.
Організм людини приблизно на 60% складається з води. Вода сприяє кращій працездатності, позитивно впливає на настрій, рівень енергії та роботу мозку. У деяких людей зневоднення може викликати головний біль і мігрень.
Скільки води потрібно випивати за день?
Кількість води, необхідна організму, для кожної людини різна. Це залежить від багатьох факторів: віку, ваги, клімату, інтенсивності фізичних навантажень, температури на вулиці.
Проте є цифри, на які можна орієнтуватися:
якщо тобі
- від 6 до 11 років – вживай близько 1,5-2 літри води на добу
- від 11 до 14 років – 1,7 – 2,3 літри
- від 14 до 18 років – 2,3 – 3,2 літри води на добу
Чи можна пити солодку воду замість простої?
Ні, хоча солодка вода теж є рідиною, проте вона містить доданий цукор. Сік, навіть свіжовижатий, теж не є замінником води.
Як не забувати пити воду?
Найкращий варіант — завжди мати з собою питну воду. Вдома це зробити нескладно: просто постав склянку води біля свого робочого місця. А для того, аби не забувати пити у школі, попроси батьків купити тобі багаторазову пляшечку. Наповнюй її водою щоразу, як виходиш з дому. Так ти завжди матимеш з собою необхідний запас води.
Пити достатньо — одна з найпростіших і найкращих звичок, яку ти можеш практикувати щодня для піклування про здоров’я. Переконайся, що ти отримуєш достатню кількість води щодня і потурбуйся, щоб завжди мати її з собою.
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Їж більше фруктів та овочів
Сьогодні поговоримо про корисну п'ятірку. Заінтригували?
А чи знаєш ти, що потрібно з'їдати 2 порції фруктів та 3 порції овочів на день?
- ВООЗ рекомендує вживати овочі та фрукти за правилом «5 на день», тобто 5 порцій щодня.
«Одна порція» це скільки?
Для дорослих та підлітків одна порція становить 75 грамів овочів та 150 грамів фруктів чи ягід, а для дітей молодшого віку — це та кількість фруктів або овочів, які можуть вміститися на долоні дитини.
Одна порція фруктів = 1 середній фрукт (наприклад, персик чи яблуко) або 2 маленькі фрукти (сливи або ківі), 1 склянка ягід або 1 склянка кавуна чи дині. Одна порція овочів = 1 середній овоч (болгарський перець, морквина) або 1 склянка зелені. Ідеально, щоб порція зелені була присутня в твоєму раціоні щодня.
Фрукти і овочі є одним із основних джерел вітамінів, мінералів і харчових волокон (клітковини):
- містять багато вітамінів та мінералів - ти помітиш, що побільшало енергії та покращилась пам'ять, концентрація та увага;
- багаті клітковиною та водою, що сприяє здоровому травленню та підтримці нормального функціонування кишківника;
- допомагають підтримувати імунітет та боротись організму з хворобами;
- дослідження підтверджують, що саме 5 порцій фруктів та овочів сприяють продовженню тривалості життя.
Зверни увагу на фрукти та ягоди, коли плануєш перекус, адже це так просто - взяти з собою яблуко чи банан. Також фрукти і ягоди прекрасно можуть замінити десерт. Такий перекус точно буде кориснішим, ніж тістечко з білого борошна та жирного крему.
Пам’ятай про принцип «веселки» — обирай різноманітність та різнокольоровість!
Пропонуємо сьогодні виграти свій перший мільйон. За посиланням можеш пройти опитування та перевірити свої знання про харчування https://learningapps.org/display?v=pw6s4nata21
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Фотовиставка "Здорове харчування моєї родини"
ЯКУ РОЛЬ ВІДІГРАЄ ВОДА В ОРГАНІЗМІ
Людство мало приділяє уваги воді, але ж без неї наш організм швидко зношується. Без їжі можна прожити до 6 тижнів, а без H2o всього кілька днів. Вона потрібна всім живим організмам. Якщо мало поливати квітку, то він буде млявою, а не поливати, взагалі, то вона зів’яне. Але і багато води може нашкодити. Ось так і людина, може, погано себе почувати через брак або надлишок води. Тому для кожного організму існують свої норми.
Вся справа в тому, що H2o необхідна кожній клітинці нашого тіла. Адже організм складається з 2/3 рідини, це приблизно 40-50 літрів. Для стабільної роботи кожен орган повинен вживати необхідну кількість чистої води. Так скільки її міститься в наших «деталях»? Дізнайся, виконавши вправу https://meet.google.com/scy-enfe-tez
Турбуємося про своє здоров'я!
3 тиждень
Їж менше солі
У складі солі є такі елементи як натрій та хлор, які є необхідними для повноцінного функціонування нашого організму.
Однак їх надмірна кількість, тобто коли ми їмо занадто багато солі, може нам сильно нашкодити.
Рекомендована добова норма солі має становити не більше ніж 5 г, а це 1 ч. л.
Світова статистика свідчить: понад 90% дорослих і 96% дітей у віці до 4 років вживають більше за рекомендовані норми солі.
Здається, що ти вживаєш менше? Давай порахуємо! Близько 70% солі потрапляє в наш організм через готові продукти, які ми беремо на полицях супермаркетів. Топ-чотири це:
- хліб,
- оброблені продукти з м’яса (сосиски, ковбаси, балики),
- твердий сир,
- консерви і напівфабрикати.
Щоб зменшити кількість солі в раціоні:
- обирай у супермаркеті продукти з меншим вмістом натрію (виробник вказує цю інформацію на етикетці);
- готуй більше страв самостійно та додавай сіль наприкінці приготування;
- трави, спеції, лимон - це все чудові альтернативи солі;
- використовуй йодовану сіль. Це допомагає уникнути дефіциту йоду в раціоні та сприяє розвитку інтелектуальних здібностей. До того ж йод критично важливий для роботи щитоподібної залози, обміну речовин та розвитку всього організму.
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Їж менше цукру
Цукор – це не лише напівпрозорі кришталики, які ми додаємо в чай.
Він міститься у багатьох продуктах, які ми їмо: хліб, йогурти, соки, соуси, овочеві консерви та навіть в солоній випічці.
Надмірна кількість цукру в раціоні може спричинити карієс, ожиріння, порушення обміну речовин, діабет 2-го типу та захворювання серцево-судинної системи.
Що більше цукру ми їмо, то більше нам його хочеться. Але ж які норми споживання цукру?
ВООЗ рекомендує обмежити споживання вільного цукру до 10% від загальної кількості спожитих калорій.
Скільки це для школярів? До 25 г або до 5 чайних ложок на день.
Чи знаєш ти, що в 1 ложці кетчупу може бути аж 4 грами цукру? А в пляшці газованої води до 40 грамів цукру (це майже 8 ложок цукру).
Як зрозуміти, що у крові підвищується рівень глюкози (цукру)? Спершу дитина або дорослий може не відчувати жодних симптомів. Однак згодом можуть з’являтись втома, відчуття голоду, «туману» в голові.
Корисна порада: щоб уникнути надмірного споживання вільного цукру, заміни продукти та напої з його високим вмістом на більш здорову альтернативу. Обирай фрукти на десерт замість печива, тістечок чи торта. Замість солодких газованих напоїв візьми за звичку пити чисту воду.
А тут можеш перевірити свої знання:
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Виховна година "Здорове харчування"
В рамках проєкту "5 кроків здорового харчування" ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 Савіна В.В. провела для учнями 7-8 класів виховну годину "Здорове харчування". Під час заходу розглянули питання важливості правильного харчування та його впливу на здоров’я всього організму:
-
Збереження нормальної ваги: Правильне харчування допомагає уникнути надмірного набору ваги, що може призвести до різних хвороб, включаючи діабет, серцево-судинні захворювання та проблеми з опорно-руховим апаратом.
-
Підтримка функціонування органів і систем: Харчування забезпечує організм необхідними поживними речовинами, які допомагають органам і системам працювати належним чином. Наприклад, вітаміни та мінерали підтримують імунну систему, а білки допомагають будувати тканини.
-
Запобігання хворобам: Деякі хвороби можна запобігти або зменшити ризик їх розвитку за допомогою здорового харчування. Наприклад, правильний раціон може допомогти знизити ризик серцево-судинних захворювань, діабету, раку та інших захворювань.
-
Покращення фізичної та психічної ефективності: Достатнє та збалансоване харчування надає енергію для фізичної активності та підтримує розумову працездатність.
-
Зміцнення кісток та зубів: Кальцій і вітамін D, які зазвичай містяться в молочних продуктах і інших харчах, допомагають зміцнити кістки та зуби.
-
Підтримка здорової шкіри: Правильне харчування може позитивно впливати на здоров’я шкіри, зменшуючи вікові зміни та запобігаючи виникненню проблем шкіри.
-
Зниження запалення: Деякі продукти, такі як риба, горіхи, оливкова олія та фрукти та овочі, містять сполуки, які можуть зменшити запалення в організмі і зменшити ризик запальних захворювань.
-
Покращення травлення: Вибір харчових продуктів, багатих волокнами, може полегшити травлення та запобігти проблемам зі шлунком і кишківником.
Учні отримали рекомендації з харчування, які можуть варіюватися для різних людей залежно від їхнього віку, статі, активності й медичних факторів. Правильне харчування — це вживання продуктів, які дають усі поживні речовини, необхідні для підтримання здоров’я. Щодня організм людини потребує білків, вуглеводів, жирів, води, вітамінів і мінералів. Достатня кількість кожного з компонентів забезпечує належне функціонування всіх систем органів і підтримує високий рівень енергії.
«Цукор, сіль та трансжири – небезпека, про яку ми можемо не здогадуватися»
17 квітня здобувачі освіти 9-11 класів ЗЗСО І-ІІІ ступенів №20 Торецької міської військово-цивільної адміністрації Донецької області Бахмутського району взяли участь в онлайн-вебінарі «Основи здорового харчування», який проходив у рамках інформаційної кампанії «5 кроків до здорового харчування». Діти переглянули презентацію «Цукор, сіль та трансжири – небезпека, про яку ми можемо не здогадуватися».
Під час вебінару, який провели співробітники Торецької філії ДУ «ДОНЕЦЬКИЙ ОЦКПХ МОЗ»: в.о. директора Савочкіна Тетяна Сергіївна, Світлана Анатоліївна Терзі, помічник лікаря-епідеміолога, Бочкова Наталія Анатоліївна, керівник відділу комунікації, - учні одержали поради, які допоможуть знизити споживання цукру, солі та трансжирів у щоденному харчуванні та рекомендації щодо профілактики йододефіциту організму.
Отримана інформація допоможе дітям у формуванні корисних принципів харчування.
4 тиждень
8 порад для здорового харчування
Сподіваємось, що місяць пролетів цікаво та корисно для всіх!
В даній публікації ми зібрали 8 простих порад, які допоможуть тобі здорово харчуватись:
- ніколи не пропускай сніданок. Намагайся снідати в першу годину після пробудження й вечеряти не менш ніж за три години до сну;
- не відволікайся під час їжі на телевізор, комп’ютер чи книжку - так ти зможеш насолодитися смаком їжі та відчути насичення їжею;
- їж 5 порцій овочів та фруктів кожного дня;
- пий звичайну воду без смаку, орієнтуючись на відчуття спраги;
- обмежуй споживання цукру (не більше 25 г на день);
- їж менше оброблених продуктів, у яких забагато солі та жиру;
- обирай йодовану сіль замість звичайної.
Як же змінити свої звички та досягти мети?
- Починайте з малого, не поспішайте
- Ставте досяжні цілі
- Складайте список покупок
- Читайте етикетки
- Залучайте до своїх нових звичок членів родини, друзів
- Будьте послідовними
- Вірте в свій успіх!
Пропонуємо весело закріпити знання та пограти гру
Проєкт реалізовується Центром громадського здоров’я за підтримки Бюро Всесвітньої організації охорони здоров’я в Україні.
Диктант "Правильне харчування"
Кращі тарілочки
Відомо, що неякісне і незбалансоване харчування може призвести до різних захворювань та значно знизити показники здоров’я.
Наразі здорове харчування набуває все більшої популярності і стає нормою життя. Це підтверджують також і учні нашого закладу, які взяли участь у конкурсі-виставці «Здорове харчування моєї родини». Цей конкурс пройшов у рамках тижня проєкту «П’ять кроків до здорового харчування». Надані світлини яскраво демонструють дотримання основних принципів здорового харчування: різноманітність, помірність, збалансованість.